
Kylan fortsätter som bekant , i och med detta så blir ju ens vilda grannar desperata.
Men eftersom jag inte riktigt har licens för gevär och jakt så får man vara påhittig.
Ett gammalt visdomsord är ju att där boskap och annat kreatur finns. Går ej de vilda.
Lyckligtvis har jag en granne som har får och nu är det snart lamning så därför har hon gett dem en ny frisyr. Så nu har jag fått ull som är riktigt inpyrt med fårlukt och lite kofta är det allt. Som jag nu lägger runt buskar, unga träd och annat ömtåligt för nu ska de banne mig hålla sig undan.
Ull? Tänker du säkert nu. Jo i ullen finns det ju ett fett som i handeln kallas lanolin och går man i vilken trädgårdshandel eller lantmannahandel så finner man detta fett i de flesta skrämselmedel mot rådjur,hare och älg. Men eftersom jag är snål och lite skeptisk till allt som låter det minsta e-nummer-aktigt så tog jag den ursprungliga källan istället.
Nu ska ni inte tro att jag får detta gratis. Näe sanningen är snarare lite mer byteshandel. Jag får te.x. gödsel och annat av hennes avfall och i retur får hon grönsaker, frukt&bär, örter och hjälp. Så om ni tror att man kan få det gratis. Jo, det kan man få men det är snyggare om man hjälper varandra.