
Nu ska jag börja med att be om ursäkt . Det har varit som sig brukligt en relativt hektisk period här på gården.
Kor som släppts ut från grannens betesmark till hit , vedbrydderier och i samband med ett kommande storbygge blev det täckmaterial i mängd.
Här ute har vi ca 4ha betesäng vilket bör betas för att hålla sly och kanske en större mängd knott och mygg i schack. Knott,mygg och fästingar tycker ju inte om kort gräs då de vill ha lite gömställen och kor är duktiga på att beta. Så då smällde jag två flugor i en smäll. Bonden kom då med en lustig mackapär som blir liksom ett mobilt elstängsel . Det skulle kanske ta bara 1-2timmar men det tog en hel eftermiddag . Men glada blev kossorna.
Ved är ett annat kärt slit som måste göras år efter år, i alla fall om man som vi eldar för värmens skull och att mysfaktorn inte är prioritet.
Men nu till förberedelser. Det kan tyckas märkligt att jag redan nu tänker på nästa år men se det finns logik i galenskapen. Eftersom den bädden ska bli nästa års potatisland och gubben hade en idé om att visa hur stor det nya garaget ska bli så röjde han en stor yta med långt gräs så varför inte ta vara på denna gåva? Sagt och gjort blev det täckodling eftersom detta är en metod vi märkt potatisen svarar väl på. Efter en hel dags släpande av gammalt ris till botten och sedan läggande av det klippta gräset så ska nu denna yta få multna ner till nästa år. För i år blev det lite tokigt i planeringen så vi hann inte riktigt med så är det lika bra att förbereda för nästa år, så slipper vi stressen om det skulle köra ihop sig nästa år igen av någon anledning.